دیدار اعضای مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم «مکتا» با حضرت آیت الله العظمی سبحانی (دامت برکاته)

دیدار جمعی از اعضای مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم "مکتا" با حضرت آیت الله العظمی سبحانی (دامت برکاته)
(پنج شنبه 27 مهرماه 1396)
در ادامه سلسله دیدارهای شورای سیاستگذاری مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم "مکتا" با مراجع معظم تقلید و مسئولین درجهت معرفی و تشریح اهداف و چشم انداز های "مکتا"، در مورخ پنج شنبه 27 مهرماه 1396 با حضرت آیت الله العظمی سبحانی (دامت برکاته) از مراجع معظم تقلید دیدار کردند.
در ابتدای این دیدار حضرت آیت الله سبحانی ضمن ابراز خشنودی از تاسیس "مکتا"، به نقش این مجمع در حل مشکلات موجود پیرامون دسترسی به منابع اطلاعاتی اشاره نموده و با بیان خاطراتی از روند خدمت به برخی کاربرانی که از خارج از کشور جهت تحقیق و پژوهش به کتابخانه معظم له مراجعه کرده بودند، بر نقش و جایگاه کتابخانه های تخصصی که هدف اصلی آنها تسهیل دسترسی کاربران به منابع اطلاعاتی مورد نیازاست تاکید فرمودند.
در ادامه حضرت آیت الله العظمی سبحانی ضمن اشاره به مجموعه کتابخانه موسسه امام صادق (ع) که تحت نظر ایشان اداره می گردد از وجود مجموعه غنی از منابع چاپی عربی که منحصر به فرد می باشند خبر دادند و تاکید نمودند کتابخانه مذکور شرایط پذیرش اعضای مکتا را جهت استفاده از منابع اطلاعاتی در محل کتابخانه فراهم خواهد کرد.
همچنین معظم له با اشاره به پیشینه کتابخانه ها در قم در بدو ورود ایشان به این شهر اظهار داشتند در سال 1325 که وارد قم شدم تنها کتابخانه عمومی این شهر، کتابخانه فیضیه با 9000 جلد کتاب بود و در کنار آن مجموعه کتابخانه های شخصی مانند کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی و آیت الله اشراقی و امثال اینها بود که امکان استفاده و دسترسی همه افراد به این مجموعه ها وجود نداشت. ایشان ابراز امیدواری کردند که پس از گذشت سالها و توسعه و گسترش کتابخانه های بزرگی همچون کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی که این مرجع بزرگ با زحمات فراوانی را گردآوری کردند، تسهیلات لازم جهت استفاده از همه منابع این کتابخانه فراهم گردد.
در ابتدای این دیدار، آقایان محمدی شجاعی (دبیر مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم و مدیر کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب) و جناب رجبیان (مدیر کتابخانه مدرسه فیضیه) به تشریح اهداف و چشم اندازهای "مکتا"، پرداخته و به منافع و استفاده هایی که ایجاد این مجمع برای کتابخانه های عضو و پژوهشگران و محققان خواهد داشت، اشاره کردند.
دبیر مجمع کتابخانه های تخصصی با تشریح اهداف مکتا اظهار داشتند هدف مکتا شبکه ایست برای دسترس پذیر کردن کتاب برای پژوهشگر، آشتی دادن کتابخانه ها با پژوهشگران، آزاد نمودن کتاب ها از قفسه های کتابخانه ها، صرفه جویی در استفاده از بیت المال با مدیریت مجموعه سازی در کتابخانه ها و اشتراک گذاری منابع و استفاده از تجربیات مدیران و اساتید برشمرد. همچنین ایشان با ارائه گزارشی از روند انعقاد تفاهم نامه هایی با کتابخانه های بزرگ کشور همچون کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس شورای اسلامی و ... بر اهداف "مکتا" جهت استفاده از همه ظرفیت ها در کشور تاکید کردند.
در این دیدار جناب آقای دکتر سیدمهدی طاهری عضو هیات علمی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان میهمان حضور داشتند.

alt

alt

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.