دیدار جمعی از اعضای مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم «مکتا» با ریاست محترم دانشگاه ادیان و مذاهب

دیدار جمعی از اعضای مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم "مکتا" با ریاست محترم دانشگاه ادیان و مذاهب

(مورخ چهارشنبه 26 مهرماه 1396)

در ادامه سلسله دیدارها و رایزنی های"مکتا" با مسئولین پیرامون معرفی"مکتا" و دریافت دیدگاه ها و پیشنهادات ارزنده ایشان، برنامه دیدار و گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید ابوالحسن نواب (ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب) در مورخ چهارشنبه 26 مهرماه 1396 انجام گرفت.

در ابتدای این جلسه آقایان رجبیان، سادات، راهنورد، و شبستری گزارشی از مجموع فعالیت ها و اقدامات انجام شده از ابتدای تاسیس"مکتا" تا به امروز ارائه کردند.

در ادامه ریاست محترم دانشگاه ادیان و مذاهب و رئیس "گروه برنامه ریزی حوزوی - دانشگاهی" که مسئولیت برنامه ریزی و گسترش رشته های دانشگاهی حوزوی را برعهده دارند، از رشد بی رویه رشته های حوزوی در واحدهای دانشگاهی انتقاد کرده و به تاثیرات منفی این اقدامات در ضربه زدن به جایگاه علم و دانش اشاره کردند.

دکتر نواب با تاکید بر جایگاه و اهمیت علم و دانش، کتاب را پایه و بازوی اصلی علم معرفی کردند. در این راستا ایشان با اشاره به تاسیس مجمع کتابخانه های تخصصی قم"مکتا"، این اقدام را حرکتی نو و برخواسته از نیاز جامعه علمی و اطلاعاتی دانسته و بر استفاده از ظرفیت های رسانه های مختلف جهت اطلاع رسانی به محققان و پژوهشگران نسبت به جایگاه، امکانات و توانایی های "مکتا" تاکید کردند. ایشان هدف اصلی گردآوری منابع اطلاعاتی در کتابخانه ها را رشد و گسترش علم دانسته و خواستار توجه "مکتا" به این امر در ترسیم اهداف و چشم انداز های مربوطه گردیدند.

مشاور فرهنگی ریاست مجلس شورای اسلامی پیشنهاد مرکزیت "مکتا" به عنوان کانون کتابخانه های تخصصی کشور را ارائه نموده و خواستار ایجاد دبیرخانه دائمی"مکتا" در قم شدند. همچنین ایشان ایجاد بانک اطلاعاتی جامعی از منابع کتابخانه های تخصصی ایران را به عنوان یکی از مهم ترین رسالت های "مکتا" مطرح کردند.

دکتر نواب یکی از چشم انداز ها و ظرفیت های مکتا را شتاب دهنده ارائه خدمات کتابخانه ای دانسته و با انتقاد از اقدام همه کتابخانه ها برای خریداری برخی منابع با کاربران خاص که به لحاظ مادی نیز هزینه های بسیاری برای کتابخانه ها درپی دارد، بر همکاری، اشتراک و تبادل منابع اطلاعاتی بین کتابخانه های عضو"مکتا" با حفظ و رعایت قوانین مالکیت فکری و معنوی و نیز ضوابط مربوطه، در سطح ملی تاکید کردند.

ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب، دسترسی آزاد به منابع اطلاعاتی را از طریق خدمات"مکتا" در عمیق شدن تحقیق و پژوهش اثر گذار ارزیابی کرده و از آن با عنوان شبکه سراسری دسترسی به منابع اطلاعاتی در کل کشور یاد نمودند.

در بخش پایانی جلسه دکتر نواب برنامه"مکتا" جهت برگزاری همایشی به مناسبت هفته کتاب و تقدیر از یکی از شخصیت های تاثیر گزار در حوزه کتابخانه های تخصصی را بسیار شایسته و قابل توجه ارزیابی کردند.


alt


alt


alt

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.