حضور کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تونس

alt


سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تونس از تاریخ ۲۷ مارس تا ۵ آوریل ۲۰۱۵ همزمان با هفتم تا شانزدهم فروردین۱۳۹۴ در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی در منطقه الکرم، پایتخت کشور تونس برگزار شد. در این نمایشگاه 19 کشور از جمله مصر، مراکش، الجزایر، لیبی، لبنان، سوریه، ترکیه، اسپانیا، آرژانتین، فرانسه و ایران ... حضور داشتند که مراکش میهمان ویژه این نمایشگاه بود.

 

alt


حضور فلسطین در این دوره از نمایشگاه کتاب تونس چشمگیر بود و کتاب‌های در مورد فلسطین‌، تاریخ فلسطین و یهود، عقاید یهود و کتابهایی در مورد اشغالگری یهود در این نمایشگاه عرضه شده بود.

alt

alt


نمایشگاه کتاب تونس در این دوره در مساحتی بالغ بر ۷ هزار و ۵۶۴ متر مربع و با حضور ۱۹ کشور شامل ۶۹۲ انتشارات و ۱۱۳ هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب برگزار گردید.
 
alt
 
 
alt
 

در این نمایشگاه، تونس با ۱۰۰ انتشارات، و مصر با ۷۲ و لبنان با ۳۵ انتشارات در صدر بودند و جمهوری اسلامی ایران نیز با انتشارات الهدی، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و رایزنی فرهنگی ایران در تونس، حضور داشتند.

 

alt

 

علاوه بر این کشورها، سوریه با ۲۷ ناشر، عربستان سعودی ۵ ناشر، اردن ۴ ناشر، عمان ۴ ناشر، الجزایر ۳ ناشر، لیبی ۳ ناشر، مغرب (به عنوان میهمان ویژه) با ۲ ناشر، ترکیه ۲ ناشر، فلسطین ۲ ناشر، اسپانیا و آرژانتین و امارات و بحرین و عراق و فرانسه با یک انتشاراتی، در سی ویکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تونس شرکت کرده بودند.

 

در پنجمین روز برگزاری نمایشگاه با استقبال گرم جناب آقای دکتر رمضانی رایزن محترم فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وارد تونس شدیم. و این همراهی و میهمان نوازی تا روز آخر حضور ما در تونس ادامه داشت که جا دارد صمیمانه از میهمان نوازی ایشان تقدیر و تشکر بعمل آید.

 

alt

 

با توجه به هزینه بالای انتقال کتابها، سعی بر این بود که خرید کتابها با دقت زیادی انجام شود بنابراین کارها به سه قسمت تقسیم شد. بخش مالی به جناب آقای آراسته محول گردید، کارشناسی کتاب به آقای دکتر ایمانی و چک کردن با پایگاه کتابخانه و اولویت بندی خرید به اینجانب واگذار گردید که با کارشناسی جناب آقای دکتر ایمانی و دقت جناب آقای آراسته در خرید و چانه زنی ایشان توانستیم کتابهای خوب و ارزشمندی را با تخفیف 25 تا 50 درصدی تهیه کنیم.

 

 

alt

 

انتخاب کتابها بر اساس سه اولویت 1. تصوف شمال آفریقا 2. کلام 3. فقه مالکی تهیه شدند. بیشترین حجم کتابها از کشورها و ناشرانی تهیه شد که در نمایشگاههای خاورمیانه حضور ندارند و دسترسی به آنها مشکل است. مثل کشورهای تونس، مراکش، مصر، لیبی، الجزایر و موریتانی.

با توجه به تجربه سفرهای قبل و اهمیت نزدیک بودن محل استقرار با نمایشگاه کتاب، مقرر شد در مکانی نزدیک به نمایشگاه کتاب اقامت داشته باشیم. پیرو هماهنگی های بعمل آمده قبل از نمایشگاه و دعوت از جناب آقای دکتر ایمانی برای ایراد سخنرانی در نمایشگاه بین المللی کتاب تونس تحت عنوان: دور العقل فی فهم المعارف الاسلامیه بین التطرف و التقصیر ایراد گردید. همچنین مصاحبه اختصاصی روزنامه یومیه المعرض با جناب آقای دکتر علیرضا ایمانی تحت عنوان: ادعو الی توامه القیروان و قم منتشر گردید.

پس از اتمام نمایشگاه بین المللی کتاب از نمایشگاه محلی سوسه که مخصوص ناشران محلی بود بازدید کردیم.

در مجموع 300 جلد کتاب ارزشمند در حوزه ادیان و مذاهب تهیه و به ایران منتقل گردید.

در پایان جا دارد از همکاری و همراهی صمیمانه سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر بروجردی و رایزن محترم جمهوری اسلامی ایران جناب آقای دکتر رمضانی تقدیر و تشکر نماییم.

 

alt

 

 

 

alt

 

 

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.