برقراری پیوند بین پایگاه های مستند موضوعی و مشاهیر با پایگاه کتاب های فارسی

با تلاش های مستمر اداره فهرست‌نويسي کتابخانه تخصصي دانشگاه اديان و مذاهب، پیوند پايگاه های مستند موضوعي و مشاهیر کتابخانه با پایگاه کتاب های فارسی برقرار شد.

 

با راه اندازی پایگاه مستند موضوعات کتابخانه  و به دنبال آن، راه اندازی پایگاه مستند مشاهیر  که در اواخر سال گذشته به ثمر نشست، زمینه ایجاد پیوند بین این دو پایگاه با پایگاه های فرزند (کتاب های فارسی، کتاب های لاتین، مقالات فارسی و ...) فراهم شد. در مرحله اول، پیوند با پایگاه کتاب های فارسی برقرار شد و در آینده ای نزدیک این پیوند با سایر پایگاه ها نیز برقرار خواهد شد.

اهمیت وجود یک فهرست مستند کامل در کتابخانه، برای پژوهشگران و استفاده کنندگان امری روشن است. مستندبودن و جامعیت هرچه بیشتر این فهرست، دستیابی دقیق تر و جامع تر به منابع مورد نیاز را ممکن می کند و نهایتاً نتیجه تحقیق را ارزشمند و علمی می سازد.

برای مثال محقق با دانستن نام نویسنده، می تواند ضمن اطلاع از سایر نام های مشهور یا غیرمشهور او،  به آثار دیگری از همین نویسنده که ممکن است با نام های دیگر ثبت شده باشد دسترسی داشته باشد. همچنین با جستجو در یک موضوع خاص می تواند به موضوع های عام تر یا خاص تر آن (جغرافیای موضوع تحقیق) دست یابد و همچنین کتاب هایی که در هر موضوع نوشته شده است را مشاهده کند.

تهیه پایگاه های مستند و پیوند بین این دو با پایگاه های فرزند با تلاش مستمر و بی وقفه کتابداران اداره فهرست نویسی، طی مراحل زیر انجام شده است:

1. با توجه به ثبت موضوعات از سال 1379 و غیراستاندارد بودن برخی از آنها، تمامی موضوعات بازبینی شد و براساس سرعنوان های موضوعی کتابخانه کنگره آمریکا و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و در برخی موضوعات با گسترش موضوعی متناسب با نیازهای ادیان و مذاهب مرتب شدند.

2. به منظور جستجوی بهتر، تقسیم های فرعی هرموضوع مشخص و جداسازی شدند.

3. برای برقراری ارتباط با بانک های بزرگ و معتبر کتاب های دیجیتال(مانند: GoogleBooks ، NosaBooks و ...)، شماره استاندارد بین المللی کتاب (ISBN) برای تمامی کتاب ها استخراج و ثبت شد.

در آینده ای نزدیک، تمامی پایگاه های فرزند کتابخانه (مقالات، دیداری شنیداری، پایان نامه ها و ...) به این دو پایگاه پدر متصل خواهند شد و گامی دیگر در مسیر خدمت رسانی به پژوهشگران و دانشجویان ادیان و مذاهب و ایجاد محیط بانشاط و زنده پژوهشی در دانشگاه برداشته خواهد شد.

 

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.