نگاهی به خدمات جدید و قدیم کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب

کتابخانه تخصصی دانشگاه ادیان و مذاهب در آخرین فعالیت های خود برنامه چندرسانه ای تهیه کرده که از آن طریق چگونگی استفاده از سامانه سیمرغ را به مراجعان خود به صورت تصویری آموزش می دهد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی، کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب از بدو تأسیس در سال 1375 کوشیده تا به عنوان عنصری پویا و زنده و به روز در دانشگاه عمل کند و نیازهای علمی دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه را برآورده کند و به عبارتی مصداق واقعی عنوان کتابخانه تخصصی باشد.

هم اکنون بیش از هفتاد هزار جلد کتاب به زبان های فارسی، عربی، زبان های اروپایی و ترکی در مخزن کتابخانه در اختیار مراجعان هست و پانزده هزار عنوان نیز در نیز در حال انجام مقدمات برای ورود به مخزن است. بدین ترتیب ظرف چند سال آینده تعداد کتاب ها به یکصد هزار عنوان خواهد رسید.

وجود بیش از 157 هزار عنوان مقاله فارسی و عربی، دوهزار حلقه فایل دیداری و شنیداری فارسی و 1500 حلقه فایل لاتین، در کنار اشتراک 25 مجله بین المللی از دیگر ویژگی های کتابخانه هست.

کتابخانه کوشیده تا همه آثار منتشر شده در حوزه دین پژوهی در دانشگاه های معتبر جهان را تهیه کند. صدها عنوان از آثار این حوزه که از سوی دانشگاه های اروپایی و آمریکایی مثل کمبریج، آکسفورد، هاروارد، استنفورد، ییل و غیره در کتابخانه موجود است.

بازدید از کتابخانه های معتبر داخلی و خارجی، شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب و ارتباط مستمر با کتابخانه های دیگر از فعالیت های این کتابخانه برای به روز ماندن است. به همین دلیل است که به زعم بسیاری از بازدیدکنندگان خارجی و داخلی و میهمانان دانشگاه ادیان و مذاهب، این کتابخانه بسیار غنی و نخستین کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب در کشور و بلکه در سطح خاورمیانه و منطقه نیز بی نظیر است.

کتابخانه در حال حاضر دارای 21 پایگاه فعال همانند کتاب، مجلات، پایان نامه ها، مشاهیر، موضوعات، بخش دیجیتال و غیره است. این در حالی است که تنها سه نیرو در کتابخانه مشغول به فعالیت هستند.

کتابخانه چهار هزار عضو دارد که نیمی از آن ها درون سازمانی و شامل هیئت علمی، اساتید، دانشجویان و کارمندان دانشگاه است و مابقی اعضا برون سازمانی هستند.

به جا است برای استفاده هرچه بهتر از کتابخانه این چند نکته را بخوانید و به خاطر بسپارید.

آموزش مجازی استفاده از کتابخانه

برنامه چندرسانه ای ویژه آموزش نحوه استفاده از سامانه سیمرغ به سفارش کتابخانه تهیه و در دسترس مراجعان قرار گرفته است. دانشجویان و پژوهشگران می توانند با استفاده از این سامانه به صورت تصویری با نحوه دسترسی و انواع جست وجو، مثل جست وجو در منابع دیجیتال و  دیگر بخش های نرم افزار کتابخانه ای سیمرغ آشنا شوید. برای دسترسی به این امکان باید به سایت کتابخانه مراجعه کرد و در حدود بیست دقیقه با نرم افزار سیمرغ آشنا شد.

دسترسی آزاد به مخزن

دانشجویان، اساتید و پژوهشگران و دیگر اعضای کتابخانه می توانند شخصاً وارد مخزن شده و کتاب مورد نظر خود را انتخاب و سپس در واحد مربوطه ثبت کنند.

موضوعات کتاب ها و طرح کتابخانه به صورت کاغذی در اختیار مراجعان قرار دارد و مراجعان بدون هیچ مشکلی می توانند به راحتی به کتاب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

میز مرجع

میز مرجع محلی است برای پاسخ گویی و راهنمایی به اعضایی که سؤالی در خصوص کتابخانه دارند و یا در نحوه استفاده از کتابخانه نیاز به راهنمایی دارند. این میز روزهای دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 15 تا 17 و دیگر روزهای هفته از ساعت 11 تا 13 آماده پاسخگویی به مراجعان است.

استفاده از سایت کتابخانه

بخشی از خدمات سایت به صورت دیجیتال است. تمدید و رزرو و درخواست کتاب از طریق سایت کتابخانه به آدرس lib.urd.ac.ir قابل انجام است. گزینه های جست وجو و کتابخانه های همکار هم از طریق سایت در دسترس است. اخبار جدید مربوط به کتابخانه ها نیز می تواند در همین سایت مشاهده کرد.

تفاهم نامه همکاری با کتابخانه های معتبر شهر

کتابخانه تفاهم نامه های خوبی با کتابخانه های تخصصی قم منعقد کرده است. مراجعین می توانند با ثبت نام در کتابخانه های همکار از کتاب های موجود در آن کتابخان ها نیز استفاده کنند. اهمیت این کار وقتی معلوم می شود که اولاً بسیاری از کتابخانه ها دیگر ثبت نامی جدیدی را نمی پذیرند و برخی نیز هزینه ثبت نام بالایی دارند که بر اساس این تفاهم نامه ها هزینه بسیار کم تری نیز پرداخت می شود. لینک سایت این کتابخانه ها در سایت کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب با نام کتابخانه های همکار قرار گرفته است.

هم چنین با این کتابخانه ها تفاهم نامه مبادله کتاب و منابع نیز بسته شده است. این کار باعث می شود بدون هزینه هم آثار دانشگاه به کتابخانه های دیگر راه یابد و هم منابع کتابخانه با دریافت آثار دانشگاه ها و کتابخانه های طرف قرارداد غنی تر شود.

آرشیو کتابهای دیجیتالی

کتابخانه دیجیتال در سال 1389 راه اندازی شد. کتابخانه دیجیتال کار پیچیده ای است و نیاز به زیرساخت های مناسب به ویژه آی تی و اینترنت دارد. علی رغم همه این شرایط، کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب اولین کتابخانه در قم است که به معنای واقعی کتابخانه مجازی را راه اندازی کرده است.

تا کنون حدود 21 هزار جلد پی دی اف بارگذاری شده است. تمام پایان نامه های دانشجویان دانشگاه نیز در درون دانشگاه به صورت کامل و بیرون از دانشگاه در 15 صفحه قابل مشاهده است. 20 هزار عنوان از این کتاب های پی دی اف شده به زبان های خارجی است و عموماً شامل کتاب هایی است که نسخه کاغذی آن در کتابخانه موجود نیست و یا کتاب قابل دسترسی نیست. هزار عنوان باقی مانده شامل پایان نامه های دانشجویی است. این بخش از کتابخانه بسیار غنی است و منابع خوبی در حوزه های مختلف به خصوص بودیسم، هندوئیسم و مسیحیت را در بر می گیرد.

بخش دیجیتال کتابخانه از طریق سایت کتابخانه قابل دسترسی است.

سفارش خرید کتاب و منابع

با توجه به این که کتابخانه همواره تلاش دارد کتاب های مورد نیاز محققان، اساتید و دانشجویان را در اسرع وقت در اختیارشان قرار دهد، سیستم سفارش خرید کتاب، منابع و مجلات را راه اندازی کرده است. درخواست ها جمع آوری می شود و پس از بررسی، در آستانه برگزاری نمایشگاه های بین المللی به ناشران سفارش داده می شود. بدین ترتیب حضور در نمایشگاه ها هم به صورت چشم و گوش بسته نیست.

از دیگر روش های سفارش خرید کتاب و منابع هم درخواست مستقیم کتابخانه از اساتید و اعضای هیئت علمی به صورت نامه است. دانشکده هایی که همکاری لازم را در این زمینه به عمل آورده اند، منابع غنی تری هم در کتابخانه دارند و خواهند داشت. این کار همکاری نزدیک دوستان را می طلبد. در محل مخزن نیز امکان ثبت سفارش وجود دارد.

سفارش خرید مقالات علمی

اکثر دانشگاه های معتبر ایران عضو کنسرسیوم مقالات و کتاب های علمی هستند و سالانه هزینه های گزافی به عنوان حق اشتراک پرداخت می کنند. کتابخانه با یک شرکت عضو این کنسرسیوم قراردادی منعقد کرده و بر اساس اکانتی که در اختیار دانشگاه قرار می گیرد، حسب نیاز مقالات و کتاب های علمی مورد نیاز دانلود و در دسترس مراجعان قرار می گیرد. به این ترتیب نیازی به پرداخت هزینه های گزاف اشتراک سالانه نیست. بر اساس این طرح، دانشجو کد بین المللی مقاله مورد نظر خود را به کتابخانه می دهد و کتابخانه مقاله را دانلود می کند.

این طرح به صورت آزمایشی در حال اجرا است و پس از تصویب به صورت گسترده تر اجرا خواهد شد.

بخش کتابهای مرجع

بخش کتاب های مرجع هیچ محدودیتی ندارد. بدین ترتیب که بدون در نظر گرفتن ملاحظات مختلف، کلیه کتاب های مرجع مورد نیاز دانشگاه تهیه و در اختیار مراجعان قرار می گیرد. بدین ترتیب کتابخانه در این زمینه به هیچ وجه کوتاهی نمی کند و این از رویکردهای اصلی کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب است.

مدیر کتابخانه هر لحظه در خدمت مراجعان است

دفتر مدیریت کتابخانه تخصصی ادیان و مذاهب در هر لحظه از روز به روی محققان، دانشجویان و اساتید باز است. کتابخانه از نقد و نظر دوستان استقبال و از آن ها در راستای غنای هرچه بیشتر کتابخانه و ارائه خدمات مناسب تر استفاده می کند. در حقیقت رابطه تنگاتنگ کتابخانه با اعضا، باعث رشد و تعالی کتابخانه می شود.

 

 alt 

 

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.