صدور نخستین کارت عضویت «مکتا» به نام حضرت آیت‌الله سید محمد سعیدی تولیت حرم مطهر

اعضای شورای سیاستگذاری مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم (مکتا) روز گذشته در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر، با آیت الله سید محمد سعیدی تولیت حرم مطهر و امام جمعه قم دیدار کردند. در این دیدار مهدی محمدی شجاعی دبیر (مکتا) طی سخنانی با اشاره به اینکه هدف این مجمع تسهیل در دسترسی افراد به منابع تخصصی است، اظهار کرد: 36 کتابخانه عضو مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم هستند که بیشتر این کتابخانه ها به بخش خصوصی تعلق دارد.

محمدی شجاعی بر لزوم حمایت مسئولان برای ایجاد یک کتابخانه جدید در پردیسان تاکید کرد و افزود: نبود کتابخانه جامع در پردیسان به یک معضل تبدیل شده است که امیدواریم مسئولان استانی نسبت به این موضوع توجه لازم را داشته باشند.

با تدوین آیین نامه صدور کارت عضویت (مکتا)، نخستین کارت عضویت برای آیت الله سید محمد سعیدی تولیت حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) و امام جمعه قم صادر و در این دیدار به ایشان اهدا شد. گفتنی است، کارت عضویت مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم در مراحل آینده برای رؤسای دانشگاه ها، اساتید و اعضای هیئت علمی، علمای حوزه های علمیه، اهل قلم و پژوهشگران برجسته صادر خواهد شد.

آیت الله سید محمد سعیدی در این دیدار با اشاره به اینکه شناسایی ظرفیت دستگاه ها و توزیع امکانات با توجه به اولویت های لازم باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: جذب محققان توانمند در مجموعه های پژوهشی از اهمیت بسیاری برخودار است چرا که محقق توانمند می تواند فراتر از نتایج مورد نظر را تحقق بخشد.

تولیت حرم مطهر کریمه اهل بیت(س) با بیان اینکه در افزایش آمار کمی کتابخوانی باید به آمار کیفی کتاب خوانی نیز توجه داشته باشیم، گفت: اگر کسی به دنبال جناح و خط خاصی باشد نمی تواند به نتیجه مورد نظر برسد، به همین علت رسیدن به نتیجه در کارهای ارزشی باید بدون نگاه های سیاسی دنبال شود.

وی بر لزوم نظارت و پیگیری عملکردهای پژوهشی تاکید کرد و افزود: فضاهای مخاطبان کتابخانه ها باید از یکدیگر جدا شود؛ برخی از کتابخانهها برای برخی از مراجعه کنندگان میزهای مطالعه خاص دارند، این موضوع نشان دهنده تبعیض نیست چراکه سطح مطالعه و میزان حضور افراد در کتابخانه ها یکسان نیست.

وی یادآور شد: متاسفانه امروز در جامعه ما امر به معروف و نهی از منکر به مباحث خاصی محدود شده است درحالی که کار مجمع کتابخانه های تخصصی از معروف های کلان و ریشه ای نظام است.

تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) در پایان این دیدار، از فعالیت و برنامه های کتابخانه دانشگاه ادیان و مذاهب تشکر کردند.


alt

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.