گزارش مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم

بسم الله الرحمن الرحیم

إقرأ و ربّک الأکرم، الّذی علّم بالقلم، علّم الإنسان ما لم یعلم

بی گمان می­توان کتاب را بزرگترین حامل اندیشه بشر در طی قرون و اعصار نام نهاد. این عنصر شریف که هستی هر دانش و رامشی در حیات انسانی بدو وابسته است، چونان مرکبی راهوار، پوینده و پرشکیب ، متاع گرانمایه دانش و فرهنگ را در جاده پرپیچ و خم تاریخ بر پشت خویش نهاده و به سرمنزل مقصود رسانده است.

و کتابخانه­ها بی هیچ گزافه‌ای­ در شمار اصلی ترین عناصر تمدن سازند، بدان پایه و مایه­ که فرزانگی و فرهیختگی هر جامعه با آن سرآغاز یافته و سرانجام می­یابد.

و کهن سرزمین قم، شهر خاندان پیامبر (ص) و خاستگاه عالمان و راویان و محدثان که هم امروز دیار هزار کتابخانه­اش باید خواند، دیاری است بایسته و پیراسته به بایستگی دانش و پیراستگی فضیلت، که تا باد چنین باد.

..... و اما پوشیده نیست که از رویدادهای فرخنده روزگار اخیر، برپایی کتابخانه‌های گونه‌گون تخصصی در گوشه و کنار این دیار دانش‌خیز است که امکانات پژوهشی ویژه‌ای را فراروی اهل تحقیق می‌نشاند ولکن این سعی مشکور هر چند پسنده، اما بسنده نتواند بود.

و این مدّعا را حجّت آنکه، در عصر جدید که گستردگی عرصه دانش و گوناگونی رشته­ها و افزونی کتابها و منابع اطلاعاتی و گرانی بهای آن از یک سو و کمینگی برخورداری مالی و کالبدی کتابخانه­ها از سوی دیگر تا بدانجاست که هیچ کتابخانه­ای را یارای فراهم آوری نیازهای مراجعان به تمام و کمال نیست، خودکفایی کتابخانه‌ها نه مقدور است و نه معقول و مقرون به صرفه. و از اینروست که در عهد ما، سیاست کتابخانه­ها بدرستی از مالکیت منابع به دسترسی به منابع تغییر یافته است.

ولیک از آنجا که هر کتابخانه را اقتضا و آیین ویژه­ای است که چنین دسترسی را بدون حد و مرز بر نمی­تابد، بایسته چنین است که کتابخانه گردانان گردهم فراز آیند، بیگانگیها فرو نهاده، دست یگانگی بفشارند و در بر آوردن نیاز پژوهندگان همراهی و همدلی پیشه سازند که جویندگان دانش و پویندگان حقیقت را خاطر، بس عزیز و گرامی است.

مجمع کتابخانه­های تخصصی حوزوی و دانشگاهی استان قم(مکتا)، نهادی است نوپا و نوپدید، برآمده از اندیشه­ای این چنین در راستای تعامل و ارتباط بهتر کتابخانه‌ها با هدف ایجاد دسترسی بیشتر و استفاده هر چه افزونتر از ظرفیت آنها، تبادل تجربیات مدیران و همگامی و همدلی ایشان در پاسخ گویی به نیاز روز افزون فراگیران دانش و پژوهندگان.

گزارش کوتاه عملکرد این مجمع تا به امروز بدین قرار است:

11- اولین نشست مدیران کتابخانه­های تخصصی به میزبانی دانشگاه ادیان و مذاهب، بهمن ماه 1393

22- گردهمایی مدیران کتابخانه­های تخصصی به میزبانی کتابخانه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با شرکت مدیر محترم شرکت نوسا با هدف مذاکره در خصوص بروزرسانی و پشتیبانی نرم افزار سیمرغ، اسفند ماه 1393

33- گردهمایی مدیران با هدف بررسی راههای ارائه همکاری بین کتابخانه­ای به میزبانی کتابخانه آیت الله العظمی حائری(ره)، خرداد 1394

44-گردهمایی مدیران با هدف تهیه اساسنامه مجمع و تفاهم نامه همکاری به میزبانی کتابخانه دفتر تبلیغات اسلامی، شهریورماه 1394

55- برگزاری مجمع عمومی با هدف تصویب اساسنامه مجمع و رونمایی از پرتال کتابخانه های تخصصی با حضور 22 عضو اصلی و 15 عضو مهمان از کتابخانه های عمومی به میزبانی کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی (ره)، با حضور حضرت آیت الله علوی بروجردی، حجت الاسلام والمسلمین عماد معاون محترم پژوهش حوزه­های علمیه، آقای مهندس محمدزاده مدیر عامل شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران (نوسا) و جناب استاد سید احمد اشکوری بنیان‌گذار مجمع‌ذخائر‌اسلامی، آبان ماه 1394.

66-برگزاری جلسات متعدد شورای سیاست گذاری مجمع با هدف تنظیم پیش نویس اساسنامه، آئین نامه اجرایی، اسناد بین کتابخانه­ای و تصمیم گیری در مورد امور اجرایی

هم اینک مجمع کتابخانه­های تخصصی حوزوی و دانشگاهی استان قم(مکتا) 27 عضو دارد که نام و نشان آنها همراه با اساسنامه و آئین نامه اجرایی مجمع، زینت بخش این دفتر است.

امید است که حاصل این کشش و کوشش که روی در هدفی مقدس دارد، مرضیّ ذات حضرت حق جلّت عظمته و مقبول طبع بلند ارباب دانش و فرهنگ قرار گیرد. شورای سیاستگزاری مجمع کتابخانه های تخصصی حوزوی و دانشگاهی استان قم(مکتا)

alt

 

© Copyright 2013 | PouyaDesign. All Rights Reserved

کليه حقوق اين وب سايت متعلق به کتابخانه دانشگاه اديان و مذاهب مي باشد.